QUESTION IMAGE
Question
define: momentum: 10) a 8 kg tire is rolled with a velocity of 25 m/s. what is the momentum of the tire? p = m(v) the momentum of the tire was 200 kg(m)/s 11) a cyclist with a mass of 43 kg is riding a 7kg bicycle with a velocity of 5 m/s. what is the total momentum of the cyclist and bicycle? p = m(v)
Step1: Calculate total mass
First, find the total mass of the cyclist and the bicycle. The mass of the cyclist is 43 kg and the mass of the bicycle is 7 kg. So the total mass $M = 43 + 7=50$ kg.
Step2: Use momentum formula
The formula for momentum is $P = M\times V$. Given the velocity $V = 5$ m/s and the total mass $M = 50$ kg. Then $P=50\times5 = 250$ kg(m)/s.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
250