QUESTION IMAGE
Question
evaluating expressions - application
aurora has a headache, and takes 650 mg of tylenol. the amount, a, of tylenol remaining in her body after n hours is given by the formula a = 650(0.77)^n. how much of the tylenol remains in her body after 4 hours? round your answer to the nearest hundredth.
aurora will have mg of tylenol remaining in her body after 4 hours.
question help: video
Step1: Substitute n = 4 into formula
$A = 650(0.77)^{4}$
Step2: Calculate $(0.77)^{4}$
$(0.77)^{4}=0.77\times0.77\times0.77\times0.77 = 0.35153041$
Step3: Multiply by 650
$A = 650\times0.35153041=228.5947665$
Step4: Round to nearest hundredth
$A\approx228.59$
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
$228.59$