QUESTION IMAGE
Question
the figure shows the power consumption in san francisco for a day in september (p is measured in megawatts; t is measured in hours starting at midnight). (a) what was the power consumption at 6:00 a.m.? 500 mw what was the power consumption at 6:00 p.m.? 740 mw (b) when was the power consumption the lowest? t = 4 h (c) when was the power consumption the highest? t = 12 h (d) find the net change in the power consumption from 9:00 a.m. to 7:00 p.m. -100/9 mw
Step1: Identify time - points
9:00 A.M. corresponds to \(t = 9\) and 7:00 P.M. corresponds to \(t=19\).
Step2: Read power values from graph
From the graph, when \(t = 9\), \(P(9)\approx700\) MW and when \(t = 19\), \(P(19)\approx600\) MW.
Step3: Calculate net - change
The net change in power consumption \(\Delta P=P(19)-P(9)=600 - 700=- 100\) MW.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
\(-100\) MW