Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

a flashlight has a resistance of 2.4 ω. what voltage is supplied by the…

Question

a flashlight has a resistance of 2.4 ω. what voltage is supplied by the batteries if the current in the circuit is 2.5 a?
8.96 v
1.0 v
4.8 v
6.0 v

Explanation:

Step1: Recall Ohm's law

$V = IR$ (where $V$ is voltage, $I$ is current, $R$ is resistance)

Step2: Substitute given values

Given $I = 2.5A$ and $R=2.4\Omega$, so $V=2.5\times2.4$

Step3: Calculate the voltage

$V = 6V$

Answer:

None of the provided options are correct. The correct voltage is 6V.