Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

the launching velocity of a missile is 20.0 m/s, and it is shot at 53° …

Question

the launching velocity of a missile is 20.0 m/s, and it is shot at 53° above the horizontal. what is the horizontal component of the velocity at launch? (use the formulas given in the lesson.) vox = 20 m/s 16 m/s 12 m/s

Explanation:

Step1: Identificar la fórmula

La componente horizontal de la velocidad inicial $v_{0x}$ se calcula con $v_{0x}=v_0\cos\theta$, donde $v_0$ es la velocidad inicial y $\theta$ es el ángulo de lanzamiento.

Step2: Sustituir valores

Dado que $v_0 = 20.0\ m/s$ y $\theta = 53^{\circ}$, entonces $v_{0x}=20\cos(53^{\circ})$.
Como $\cos(53^{\circ})\approx0.6$, entonces $v_{0x}=20\times0.6 = 12\ m/s$.

Answer:

$12\ m/s$