Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

3 multiple choice 10 points calculate the mass, in g, of 63.1ml of silv…

Question

3 multiple choice 10 points calculate the mass, in g, of 63.1ml of silver. take the density of silver to be 10.49 kg/l 6.02g 0.166g 73.6g 662g 4 multiple choice 10 points the acceleration due to gravity on planet x is found to be 36,320 foot/min². convert this acceleration to si units. (note that all answer choices are inherently in si units.) 3.076 428900000 7149000 1845

Explanation:

Response
3.

Step1: Convert volume to liters

We know that $1L = 1000mL$, so $V=63.1mL=\frac{63.1}{1000}L = 0.0631L$.

Step2: Use density - mass formula

The density formula is $
ho=\frac{m}{V}$, where $
ho$ is density, $m$ is mass and $V$ is volume. Rearranging for mass gives $m =
ho V$. Given $
ho = 10.49kg/L$, then $m=10.49kg/L\times0.0631L= 0.661919kg$.

Step3: Convert mass to grams

Since $1kg = 1000g$, then $m = 0.661919kg\times1000g/kg = 661.919g\approx662g$.

Step1: Convert feet to meters

We know that $1 foot=0.3048m$.

Step2: Convert minutes squared to seconds squared

We know that $1min = 60s$, so $1min^{2}=(60s)^{2}=3600s^{2}$.

Step3: Perform the unit - conversion

The acceleration $a = 36320\frac{foot}{min^{2}}$. Substituting the conversion factors, we get $a=36320\times\frac{0.3048m}{3600s^{2}}$.
$a=\frac{36320\times0.3048}{3600}m/s^{2}=\frac{11070.336}{3600}m/s^{2}\approx 3.076m/s^{2}$.

Answer:

D. 662g

4.