QUESTION IMAGE
Question
problem 7: (6% of assignment value) three capacitors are connected as shown, where c = 0.015 f. part (a) input an expression for the equivalent capacitance between points a and b, in terms of c. c_eq = 5 c/2 correct! part (b) what is the capacitance, in farads? c_eq = 0.03750 correct! part (c) if the capacitors are charged with a δv = 10 v source, how much energy will the circuit store, in joules? e =
Step1: Recall energy - storage formula for a capacitor
The energy stored in a capacitor is given by $E=\frac{1}{2}C_{eq}V^{2}$, where $C_{eq}$ is the equivalent capacitance and $V$ is the potential - difference across the capacitor.
Step2: Identify given values
We are given that $C_{eq}=0.03750\ F$ and $V = 10\ V$.
Step3: Substitute values into the formula
$E=\frac{1}{2}\times0.03750\times(10)^{2}$.
First, calculate $(10)^{2}=100$. Then, $\frac{1}{2}\times0.03750\times100 = 1.875\ J$.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
$1.875$