Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

question 2 1 pts a 2 kg object moving at 3 m/s will increase its veloci…

Question

question 2
1 pts
a 2 kg object moving at 3 m/s will increase its velocity to 5 m/s after 2 m under the action of a constant force parallel to a frictionless surface. the constant force acting on the object is:
2 n
4 n
6 n
8 n
10 n
question 3
1 pts
if the total work done on an object is positive,
the objects velocity will increase
the objects velocity will decrease.
the kinetic energy of the object will decrease.
the objects velocity will not change.
the direction of the objects acceleration will be opposite to its displacement.

Explanation:

Step1: Find the acceleration

Use the equation $v^{2}=u^{2}+2as$, where $v = 5$ m/s, $u = 3$ m/s, $s=2$ m.
$a=\frac{v^{2}-u^{2}}{2s}=\frac{5^{2}-3^{2}}{2\times2}=\frac{25 - 9}{4}=\frac{16}{4}=4$ m/s²

Step2: Calculate the force

Use Newton's second - law $F = ma$, with $m = 2$ kg and $a = 4$ m/s².
$F=2\times4 = 8$ N

Answer:

Question 2: D. 8 N
Question 3: A. The object's velocity will increase