QUESTION IMAGE
Question
select the correct answer. a pen rolls off a 0.55 - meter high table with an initial horizontal velocity of 1.20 meters/second. at what horizontal distance from the base of the table will the pen land? a. 0.18 meters b. 0.20 meters c. 0.40 meters d. 0.62 meters
Step1: Find fall time using vertical motion
\( t = \sqrt{\frac{2h}{g}} \), \( h=0.55m \), \( g=9.8m/s^2 \)
\( t = \sqrt{\frac{2×0.55}{9.8}} ≈ \sqrt{0.112} ≈ 0.335s \)
Step2: Calculate horizontal distance
\( x = v_x × t \), \( v_x=1.20m/s \)
\( x = 1.20×0.335 ≈ 0.40m \)
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
C. 0.40 meters