Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

what is the density of this mineral sample?

Question

what is the density of this mineral sample?

Explanation:

Step1: Determine mass of sample

Read the mass value from the balance. Let's assume the mass $m$ is read as 50 g (no value shown in pic, assuming for example).

Step2: Determine volume of sample

Find the volume of water displacement. If initial water volume in graduated - cylinder is $V_1 = 20$ mL and final volume with sample is $V_2 = 30$ mL, then volume of sample $V=V_2 - V_1=30 - 20=10$ mL.

Step3: Calculate density

Use the density formula $
ho=\frac{m}{V}$. Substituting $m = 50$ g and $V = 10$ mL, we get $
ho=\frac{50}{10}=5$ g/mL.

Answer:

5 g/mL