Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

4. what is the difference in the density of a balloon with a mass of 50…

Question

  1. what is the difference in the density of a balloon with a mass of 50 g and a volume of 100 cm³ and the density if the same balloon when the temperature increases and its volume increases to 150 cm³? show both equations.

Explanation:

Step1: Calculate initial density

The density formula is $
ho=\frac{m}{V}$, where $m$ is mass and $V$ is volume. Given $m = 50\ g$ and $V_1=100\ cm^3$. So, $
ho_1=\frac{50}{100}=0.5\ g/cm^3$.

Step2: Calculate final density

With $m = 50\ g$ and $V_2 = 150\ cm^3$. Then $
ho_2=\frac{50}{150}=\frac{1}{3}\ g/cm^3\approx0.33\ g/cm^3$.

Step3: Calculate density difference

$\Delta
ho=
ho_1-
ho_2=0.5 - \frac{1}{3}=\frac{1}{2}-\frac{1}{3}=\frac{3 - 2}{6}=\frac{1}{6}\approx0.17\ g/cm^3$.

Answer:

The density difference is $\frac{1}{6}\ g/cm^3\approx0.17\ g/cm^3$.